среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy ma��o wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy różne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również siekać na sześciany o równych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastyku stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet buduje się z kamieni przeróżnego zarysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z fragmentów o niesymetrycznych konturach, należy je trafnie dobierać tzn. tak, iżby kształt każdego następnego integrował się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Winylowe z Polkowic z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий