понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej spełniają role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą tez za dekoracje. Na ogól takie sztacheta z plastyku z Chełma buduje się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Dużo powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują również dużo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, choć trzeba je regularnie przycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie aranżuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий